Google Sizi Sizden Daha İyi Tanıyor!! Tekmilli - Teknoloji Haberlerinin Milli Adresi

Google Sizi Sizden Daha İyi Tanıyor!!

28 Mayıs 2020
Google Sizi Sizden Daha İyi Tanıyor!!

Google sizin hakkınızda neler biliyor,bunları nasıl engelleyebilirsiniz?

Google , sizin hakkınızda muhtemelen düşündüğünüzden çok daha fazlasını bilir.

Gmail, Google Arama veya Android telefon kullanıyorsanız google, hizmetlerini son kullanıcılar için daha iyi hale getirmek için verilerinizi topluyor. 

Google’ın gizlilik politikasına, hızlıca bir bakış ile bakarsanız bu bilgileri bildiğini açıkça gösteriyor. - ancak ne kadar bildiği şaşırtıcı olabilir.

Genel olarak örneklemek gerekirse google gizlilik politikasında aşağıdaki biligilere sahip olduğunu ifade ediyor;

  • Adım, cinsiyetim ve doğum tarihim
  • Kişisel cep telefonu numaram
  • Son Google aramalarım
  • Ziyaret ettiğim web siteleri
  • Tam olarak son birkaç yıldır bulunduğum yer
  • Sevdiğim spor dalları, oyunlar, müzikler, en sevdiğim yiyecek ve içecekleri ve daha fazlasınını.
  • Nerede çalışıyorum
  • Yaşadığım yer
  • İzlediğim YouTube videoları ve YouTube aramalarım
  • Google Asistan ile etkileşim kurmak için sesimi her kullandığımda (sesimin kayıtları ile tamamlandı).

 

Google sizin hakkınızda hangi bilgilere sahip, bunları öğrenmek için;

İlk olarak, Google Hesabınıza giriş yaptığınızdan emin olun ve ardından  Reklam Ayarlarını Yönet bağlantısına dokunun . Yukarıdaki resme benzer bir resim göreceksiniz. Sayfayı aşağı kaydırdığınızda cinsiyetinizi, yaşınızı ve engellediğiniz reklamları görürsünüz.

Bu bilgi nasıl sınırlandırılır: Reklam Kişiselleştirmesini Açık yazan alana tıklayarak kapatın.

Google sizin nerelerde olduğunuz hakkında hangi bilgilere sahip, bunları öğrenmek için;

Google’ın Konum Geçmişi sayfası , evinize ve işinize ek olarak, Google Haritalar’a kaydetmiş olabileceğiniz her yerde tam bir rehber gösterir. 2010′dan beri neredeyse her yerde olduğumu biliyor. Yukarıdaki harita Google’ın ziyaret ettiğimi bildiği yerlere ayrıntılı bir bakış gösteriyor.

Bu bilgi nasıl sınırlandırılır: “Konum Geçmişi Sayfası” nın altında “Konum Geçmişini Duraklat” a seçin.

 

Google Etkinliğinizi görün

Google, ister akıllı telefonda ister Google Home’da olsun, Google Asistan’dan talep ettiğiniz sesli işlemlerin yanı sıra ziyaret ettiğiniz sitelere ilişkin verileri depolar. Kendi geçmişinizi görmek için Google Etkinliğim sayfasını ziyaret edin .

Bu bilgiler nasıl sınırlandırılır: Google Web ve Etkinlik Sayfasını ziyaret edin ve “etkinliği yönet” i tıklayın.

 

YouTube Etkinliğinizi görün


Google, YouTube Arama ve YouTube İzleme geçmişinizdeki sekmeleri tutar . Bu bağlantılardan birini tıklayarak Google’ın YouTube’da izlediğinizi veya aradığınızı tam olarak görebilirsiniz.

Google’ın sakladığı içeriği sınırlayabilirsiniz

Google’ın sizinle ilgili neler bulabileceğini ve paylaşabileceğini yukarıda verilen bağlantıların ötesinde sınırlamak mı istiyorsunuz? Gizlilik Kontrolü aracını kullandığınızdan emin olun . Etkinlik sayfasını ziyaret edebilir ve her şeyi kapatabilirsiniz; böylece Google konumunuzu, cihaz bilgilerinizi, web ve uygulama etkinliğinizi, ses ve ses etkinliğini, YouTube Arama ve İzleme geçmişini ve daha fazlasını kontrol etmeyi bırakır.

Google, bunların tümü hakkında oldukça şeffaftır

Google, kullanıcılardan hangi verileri ve neden topladığını gizlemiyor. ″Kontrol Sizde” sayfasında e-postalar, eklediğiniz kişiler, takvim etkinlikleri ve yüklediğiniz fotoğraflar gibi oluşturduğunuz şeyleri neden izlediğini açıklar.

Google, bilgisayarınız veya akıllı telefonunuz ile sunucuları arasında geçiş sırasında tüm bu verileri güvende tutacağına söz verir. Ayrıca bulut altyapısının bu verileri koruduğunu ve hükümetlere hiçbir bilgiye “doğrudan erişim” veya “arka kapı erişimi” sağlamadığını söylüyor. Google, kullanıcıları etkileyebilecek tüm istekler ve diğer konular hakkında genel bir şeffaflık raporu sunar .

Son olarak Google, verilerinizi satmayacağına söz verir, ancak bilgilerinizi web’de gezinirken “reklamları alakalı hale getirmek” için kullanır. Bu bilgilerin hiçbirini reklamverenlere teslim etmediğini söylüyor