Akıllı Telefon Satışınlarında Ciddi Düşüşün Nedeni Tekmilli - Teknoloji Haberlerinin Milli Adresi

Akıllı Telefon Satışınlarında Ciddi Düşüşün Nedeni

26 Mart 2020
Akıllı Telefon Satışınlarında Ciddi Düşüşün Nedeni

Bu yıl akıllı telefon satışlarında yeni özellikleri olan telefonlarında gelmesiyle bir artış bekleniyordu, fakat akıllı telefonun piyasaya çıktığından bu yana en büyük düşüş görüldü. Araştırma şirketi Strategy Analytics, Şubat ayında yapılan satışların bir yılda % 38 düştüğünü açıkladı.
Bu düşüşe neden olan en büyük etki Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgını. Uzak Doğudaki fabrikalar akıllı telefon üretimini dudurmak  zorunda kaldı, bir çok kullanıcı kendini kalabalıkdan izole ettiği için mağazaları ziyaret etmiyor ve yeni cihaz satın alamıyor.
Araştırma şirketinin yayınladığı raporda akıllı telefon satışı Şubat 2019'da 99,2 milyondan Şubat 2020'de 61,8 milyona düştüğü belirtildi.
Şubat ayında en son amiral gemisi S20 telefonlarını tanıtan Samsung'un, cihazların ilk satışlarının yavaş seyrettiği bildirildi.
Bu arada Apple, kar tahminlerini kaçıracağı konusunda uyardı ve dünya çapında iPhone tedarikinin "kısıtlanacağını" söyledi.
Strategy Analytics genel müdürü Neil Mawston, "Şubat 2020, dünya çapında akıllı telefon pazarının tarihindeki en büyük düşüşü gördü" dedi.
Akıllı telefon endüstrisinin unutmak isteyeceği bir dönem. Araştırma firması, akıllı telefon satışlarının Mart ayında, virüsün Avrupa'ya ve Amerika Birleşik Devletleri'ne yayıldığını virüse karşı mücadeleye devam edilmesini beklediğini söyledi.
Yüz milyonlarca potansiyel müşteri şu anda kendini evinde izole etti ve kalabalık ortamlara mağazalara gitmek istemiyor. Strategy Analytics, perakendecilerin satışları artırmak için paketler üzerinde "fırsat" indirimleri sunmaya karar verebileceğini söyledi.
Finansal hedeflerin uzakta kalınabileceği ve iPhone tedarikiyle ilgili zorluklara karşı uyarısına rağmen, Apple bu hafta iki yeni ürün tanıtımını gerçekleştirdi. Lazer tarama teknolojisine sahip yeni bir iPad Pro ve yeni bir MacBook Air. Bu tanıtımlarını alışılmışın dışında sade bir basın açıklaması ile yaptı.