OTOKAR COBRA 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Tekmilli - Teknoloji Haberlerinin Milli Adresi

OTOKAR COBRA 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç

14 Haziran 2020
OTOKAR COBRA 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç

Yüksek koruması, üstün hareket kabiliyeti ve farklı görevlere uygulanabilir yapısı ile COBRA her zaman göreve hazır. 4x4 taktik tekerlekli zırhlı araç COBRA, en zorlu arazi koşullarında, en tehlikeli görevlerde hiçbir zırhlı aracın sunmadığı hareket kabiliyetini mürettebatına sunar.

Yüksek güç/ağırlık oranına sahip COBRA, bağımsız süspansiyon sistemi, sürekli dört çeker çekişi, otomatik şanzımanı, otomatik kilitlemeli ön ve arka diferansiyelleri ile tüm dünyada kendi sınıfında en üstün hareket kabiliyeti sunan araçlar arasındadır.

Güvenilirlik

Dünyada çöllerden bataklıklara, soğuk alanlardan, tropik iklimlere kadar farklı coğrafi bölgelerde, en zorlu çatışma koşullarında kendini ispatlamış olan COBRA en iyi hizmet için dünyanın en güvenilir mekanik aksamlarını kullanır.

Yüksek Taşıma Kapasitesi

 Daima mürettebatın güvenliğini ve konforunu ön planda tutan COBRA, görevin türüne, aracın özelliklerine, silah sistemine ve ekipman donanımına göre değişen kapasitesi ile 9 kişiye kadar mürettebatı en zorlu koşullarda görevden göreve taşır.

Üstün koruma

Taktik tekerlekli zırhlı araç COBRA, üstün arazi performansına ve üstün beka kabiliyetine sahip. Monokok yapıdaki geniş açılı zırhlı gövdesi ile özellikle patlayıcı ve mayınlara karşı kendi sınıfındaki araçlar arasında ön plana çıkan COBRA, her türlü görevi tamamlamak için ideal bir platform.

Mayına karşı etkin koruma Günümüzde artan mayın tehdidine bağlı olarak COBRA’nın tasarımında mayınlara ve araç yanında patlayan parça tesirli patlayıcılara karşı koruma ön plandadır. COBRA’nın taban ve çamurluklarının yapısı A/P ve A/T tipi mayınlara karşı personeli korur. Özel olarak mayın etkisini sönümleyecek şekilde tasarlanmış araç koltukları mürettebatın can güvenliğini sağlar. Korumayı artırmak için çelik zırhlı tabana ilave olarak personel bölümü tabanında mayın etkilerini sönümleyen kompozit malzemeden ikinci bir balistik taban yer alır. Test alanlarında ve gerçek çatışma koşullarında defalarca sınanan COBRA mürettebat için mayına karşı etkin koruma sağlar.

Silah Sistemleri

Her türlü görevi başarıyla tamamlamaya hazır olan COBRA, modüler yapısı ve Otokar mühendisliği sayesinde farklı görevlere uygulanabilir bir platformdur. COBRA aracına, araç tipine ve görev tanımına göre uygun olan gece görüş periskopları veya termal kabiliyetli atış kontrol sistemleri ile entegre edilmiş 7,62 veya 12,7 mm makinalı tüfekler, 40 mm bombaatar, 20mm top, tanksavar veya uçaksavar füze atış kabiliyetli kuleler takılabilir.

Güçlü Motor

COBRA’nın V8 tipinde 190 beygir gücünde turbo şarjlı dizel motoru araca üstün çekiş gücü sağlar. Motor gücü rakımdan minimum seviyede etkilenir. Zırh koruması içinde bulunan ve gerektiğinde F-34 tipi yakıtla da çalışabilen motor, düşük yakıt tüketiminin yanı sıra tüm bakım noktalarına kolayca ulaşılabilirliği ile görev sırasında yarı yolda bırakmaz.

Balistik Koruma

Tüm kritik mekanik bölümleri zırh gövdesi içinde olan COBRA’nın gövdesi zırh delici (A/P) piyade tüfek mermilerine dayanıklıdır. Monokok tipteki gövde yapısı ve yan duvar açıları; aracın balistik korumasını daha da artıracak ve daha yüksek kalibreli tehditlerde sektirme görevini üstelenecek şekilde tasarlanmıştır. Aracın düşük düzeydeki akustik ve termal izi tehdit tarafından tespitini zorlaştırır.

Merkezi Lastik Şişirme Sistemi

COBRA’da daha iyi çekiş, daha fazla konfor sağlaması ve farklı arazi şartlarında daha iyi yolu kavraması için merkezi lastik şişirme sistemi sunulur. Araç sürücüsü, ön lastiklerin veya arka lastiklerin hava basınçlarını araç içinden ayarlayabilir. Acil durumlarda lastiklere hava basabilir, araç içindeki basınç göstergeleri ile lastik basınçları takip edebilir.

COBRA uygun gövde yapısı ile birçok değişik görevde kullanılabilir.

  • Genel Maksat Aracı
  • Personel Taşıyıcı
  • Ambulans
  • Keşif Aracı
  • Komuta Kontrol Aracı
  • Muharebe Aracı
  • İleri Gözetleme Aracı
  • Silah Platformu (12,7 mm, 40 mm bombaatar, TOW, Milan gibi tanksavar veya Stinger gibi uçasavar füzeleri)
  • NBC Keşif Aracı

COBRA aracının tasarımında çok yönlülük, değişik görevlere uyarlanabilirlik, önemli tasarım kriterleri arasında yer alır. Aynı gövde ve mekanik alt yapı kullanarak çok çeşitli görevlere uygun maliyet ve lojistik etkin bir platform ortaya koyar.