HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Tekmilli - Teknoloji Haberlerinin Milli Adresi

HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi

21 Mayıs 2020
HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, hareket halindeki birliklerin hava savunmasını sağlamak amacıyla hava tehditlerinin (sabit/döner kanatlı uçaklar, seyir füzeleri, insansız hava araçları ve havadan karaya atılan füzeler) alçak irtifada tesirsiz hale getirilmesi görevini yerine getirmektedir

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere, hareket halindeki birliklerin ve kritik bölge/noktaların nokta ve bölge hava savunması kapsamında tehdidin alçak irtifada tesirsiz hale getirilmesi görevini yerine getirmek amacıyla Aselsan ve Roketsan tarafından milli imkanlar kullanılarak Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (AİHSFS) geliştirilmektedir.

HİSAR-A Projesi kapsamında; Kundağı Motorlu (K/M) Otonom AİHSFS, Çekili AİHSFS ve her iki konfigürasyondan atılabilen alçak irtifa hava savunma füzesi geliştirilecek, ürün ve üretim hattı kalifikasyonu yapılacaktır.

Kundağı Motorlu (K/M) Otonom AİHSFS, üzerinde barındırdığı 3 boyutlu arama radarı, komuta kontrol ve atış kontrol aracılığıyla tam otonom olarak görevini icra edebilmektedir. Çekili AİHSFS ise komuta kontrol ve atış kontrol fonksiyonlarının Ateş İdare Cihazı tarafından gerçekleştirileceği bir füze fırlatma sistemidir.

HİSAR-A Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi sabit ve hareket halindeki birliklerin;

 • Savaş Uçakları
 • Helikopterler
 • İnsansız Hava Araçları
 • Seyir Füzeleri
 • Havadan Karaya Füzelere

karşı hava savunma görevini icra eder.

HİSAR-A Sistemi; üzerinde Arama Radarı, IFF Sistemi, Termal ve Gündüz Görüş Kamerası ve Lazer Mesafe Ölçer’den oluşan E/O Sensör Grubu, IIR arayıcı başlıklı dik atış yeteneğine sahip hava savunma füzesi olan modüler yapıda bir sistemdir. HİSAR-A Sistemi en gelişmiş teknoloji ile gelecekteki yeni ihtiyaçların ve özelliklerin ilavesine imkan sağlayabilecek yapıda açık bir mimariye sahiptir.

Genel Özellikler

 • Hedef tespit, teşhis, takip
 • Dost düşman tanıma sistemi (IFF)
 • Çoklu angajman ve ardışık ateşleme
 • Takım halinde görev yapabilme ve komuta kontrol
 • Üst komuta kontrol unsurları koordinasyonunda görev yapabilme
 • Gece/gündüz ve kötü hava koşullarında görev yapabilme
 • Konumlama ve yön bulma sistemi
 • Zırhlı mekanize birlikler ile hareket kabiliyeti Nükleer, biyolojik ve kimyasal koruma
 • Balistik koruma

Teknik Özellikler

Savaş Uçağı Takip Menzili > 25 km
Hedef Önleme Menzili 15 km
Atışa Hazır Füze 4
Azami Hız 65km/h
Dik Meyil Tırmanma %60
Yan Meyilde Hareket %30


HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi atışlı testleri, Aksaray Atış Alanı’nda Aselsan ve Roketsan tarafından başarı ile gerçekleştirildi ve seri üretimine geçildiği açıklandı.

HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi’nin sahada kullanımına başlanacağına dair Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından farklı zamanlarda açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamalar;

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 05 Şubat 2020 tarihinde Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi’ne ilişkin, "Bu sistemi mümkünse hemen Suriye sınırımıza yerleştirerek önemli bir eksiğimizi gidermiş olacağız." açıklamasını yapmıştı.

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 03 Mart 2020 tarihinde "Hava savunma sistem HİSAR'ın Bahar Kalkanı Harekatı'nda yerini alacak. Hava savunma katmanlı bir sistem. Korkut sistemimiz devrede, şu anda sahada. O parçacıklı mühimmat atan ve biraz yakın hava savunması yapan. Ama büyük bir müjde olarak şunu söyleyebiliriz. Hisar A ve O sistemlerimiz inşallah sahada olacaklar. Bu operasyon sırasında inşallah bu hava savunma sistemimizin sahaya kurulduğunu önümüzdeki bir hafta içinde sahada görmek de başka bir müjde olacak. Bu da hava savunmamıza başka bir boyut ekleyecek. Onun için bu anlamda çaba gösteren ROKETSAN ve ASELSAN'a teşekkür ediyoruz. Sahada bu ürünlerimiz gücümüze güç katacak" dedi.

Hisar Hava Savunma Füzeleri İle İlgili Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz
Hisar-O Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesine Buradan Ulaşabilirsiniz
Hisar-U/SiperYüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesine Buradan UlaşabilirsinizKaynak: Aselsan, Roketsan