HAVELSAN T-RAY Otonom Biyometrik Güvenli Geçiş Ve Kontrol Sistemi Tekmilli - Teknoloji Haberlerinin Milli Adresi

HAVELSAN T-RAY Otonom Biyometrik Güvenli Geçiş Ve Kontrol Sistemi

14 Haziran 2020
HAVELSAN T-RAY Otonom Biyometrik Güvenli Geçiş Ve Kontrol Sistemi

HAVELSAN T-RAY, denetim gerektiren havalimanı, sınır ve kritik bina girişleri için tasarlanan aktif Terahertz (THz) görüntüleme teknolojili otonom (insansız) biyometrik güvenli geçiş kontrol ve izleme sistemidir. Havaalanları, limanlar, kara hudutları gibi sınır kapılarında ve kritik bina girişlerinde kullanılması amacıyla çok aşamalı olarak geliştirilen T-RAY sistemi, müdahale gerektiren kişi ve durumlara acil çözüm olanağı sunmaktadır.

 X-Ray Görüntüleme Modülü, THz Görüntüleme Modülü ve Otonom Geçiş Modülü ile üç seviyede çalışan TRAY ile kişi üstü ve eşya görüntüleme işlemlerinin ve kişilerin güvenlik personeli kontrolü ve etkileşimini en aza indirecek şekilde geçişini sağlayacak kimlik/pasaport tanıma, yüz tanıma ve parmak izi tanıma işlemlerinin otonom olarak yapılmasına imkan verilmektedir. Bu sayede, yüksek güvenlik gerektiren geçiş noktalarındaki işlemlerin hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.

T-RAY sistemi, THz görüntüleme konusunda dünyada farklı alanlarda araştırma çalışmaları olmasına karşın, OGM ve XGM bileşenleri ile tümleşik otonom biyometrik güvenli geçiş kontrol ve izleme sağlaması yönüyle alanında yenilikçi bir çözüm sunmaktadır. Otomatik tespit özelliği ile şüpheli nesne tespiti gibi kritik işlemlerde insana bağlı hataların, maddi kayıpların ve güvenlik tehditlerinin önüne geçmektedir. Kişi üstüne gizlenmiş olabilecek metal cisimlerin yanı sıra plastik, kağıt, patlayıcı, sıvı gibi malzemeleri de algılayabilen T-RAY sistemi sayesinde daha güvenli bir geçiş sağlanması, yüz tanıma ve kimlik tanıma özelliği ile otonom ve hızlı geçiş imkanı vermesi ürünün yenilikçi ve rekabetçi özelliği olarak ön plana çıkmaktadır.

T-RAY Sistemi Nasıl Çalışır?

 • T-RAY sistemi ile yapılan geçiş kontrollerinde, kişiler her aşamada talimatlar ile yönlendirilmektedir. Her aşamaya ait kapılar otomatik olarak açılmaktadır.
 • İlk aşamada, eşyalar A noktasındaki X-Ray cihazına bırakılmaktadır. Bu sırada otomatik olarak açılan kapıdan içeriye giren kişinin sırt kontrolü TGM tarafından otomatik olarak gerçekleştirilmektedir.
 • Sırt taraması biten kişi B noktasında yapılan yönlendirme ile yüzünü TGM cihazına döndükten sonra kişinin ön taraması da tamamlanmış olur. Aynı aşamada son olarak pasaport kontrolü de yapılmaktadır.
 • Pasaport kontrolünden geçen kişi otomatik olarak açılan kapıdan bir sonraki aşamaya geçmektedir. Bu aşamada yüz tanıması yapılmaktadır. Ardından aynı noktada kişinin parmak izi tanıması yapılmaktadır.
 • Süreçleri tamamlayan kişi yine otomatik olarak açılan kapıdan geçerek X-Ray cihazından geçen eşyalarını teslim almaktadır.

T-RAY sisteminde bir aşama tamamlanmadan bir sonraki aşamaya geçilememektedir. Kişilere sisteme girmeden önce bu doğrultuda yönlendirme talimatları verilmektedir.

Aşamalardan her hangi birinde ihlal tespit edildiğinde süreç durdurulmakta, kapılar kilitlenmekte ve yetkili kişilere haber verilmektedir. Bu sayede, insan gücü ve güvenlik açığı asgari seviyeye indirilerek kontrollü bir giriş trafiği sağlanmaktadır.

Özellikleri

 • Entegre çalışan ve Otonom tespit yapabilen 3 Modülden oluşmaktadır:
 • X-RAY Görüntüleme Modülü (XGM); Valiz/Çanta tarama
 • THz Görüntüleme Modülü (TGM); Çift Yön Vücut tarama
 • Otonom Geçiş Modülü (OGM); Çok Aşamalı Biyometrik Kontrol ve Pasaport/Kimlik/Bilet tarama
 • Hızlı, etkin ve otonom güvenli geçiş ve kontrol sistemidir.
 • Ulusal /Uluslararası Pasaport, bilet, kimlik, biyometrik veritabanları ile entegre edilebilir.
 • TeraHz tarama ile insan üzerinde gizlenmiş; uyuşturucu, delici cisim, silah, patlayıcı, sıvı, para gibi illegal nesne tespiti yapar.
 • Güvenlik personeli kontrolü ve etkileşimini en aza indirerek daha hızlı ve etkin geçiş kontrolü sağlar.
 • Otomatik tespit özelliği ile insana bağlı hataları ve maddi kayıpları en aza indirir.