HAVELSAN ATLASCARE Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Tekmilli - Teknoloji Haberlerinin Milli Adresi

HAVELSAN ATLASCARE Hastane Bilgi Yönetim Sistemi

12 Haziran 2020
HAVELSAN ATLASCARE Hastane Bilgi Yönetim Sistemi

Bir sağlık kuruluşunun işleyişi için gerekli olan bütün mali, idari ve tıbbi süreçlerin öngörü ve planlama ile yönetilmesi çok önemlidir. Bu kapsamda, teknolojinin insan hayatını kolaylaştırdığı bu günlerde, Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri sağlık sektörünün en önemli yapıtaşlarından biri haline gelmiştir. Kısaca ‘’HBYS’’ olarak da tanımlanan Hastane Bilgi Yönetim Sistemi, içerisinde bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirilen tüm operasyonların yönetilmesi için geliştirilmiş birçok farklı yazılımın bir arada sunulduğu bir yazılım grubudur.

Ürün Özellikleri

 • Kurum tarafında özelleştirme ve geliştirme imkanı,
 • Akıllı sağlık karar destek sistemi (Yapay Zeka),
 • Etkin yetkilendirmeler ile üst seviye güvenlik,
 • Siber güvenlik etkin,
 • Konusunda en iyi ekosistem paydaşları ile birlikte çalışma,
 • Sunucu tarafı dahil işletim sistemi bağımsız

HAVELSAN, savunma alanındaki yazılım kabiliyet ve deneyimlerini sağlık sektörüne de aktararak güçlü bir katma değer yaratmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, verdiği hizmetlerin etkinliğini arttırmayı hedefleyen sağlık kurumları için bütün operasyonlarını sürekli ve anlık olarak yönetim ve takibini yapabilmelerini sağlayan ATLASCARE e-Sağlık ürün ailesini (e-Health Suite) geliştirmiştir.

ATLASCARE yüksek teknolojisi, güvenilir, esnek, yönetilebilir ve dinamik yapısı ile sektörün değişen dinamik ve gereksinimlerine hızlıca uyum sağlayabilmektedir. Sistem, kullanıcı dostu bir arayüze sahip olmanın yanında güncel teknolojilerle uyumlu, uluslararası standartları destekleyen,  müşteri talepleri doğrultusunda genişletilebilen veya ölçeklendirilebilen bir yapı sunmaktadır. ATLASCARE, arkasında güçlü bir teknoloji deneyimini ve hizmet modelini barındıran özellikleri ile ulusal ve uluslararası sağlık işletmeleri için etkin bir üründür.

ATLASCARE Teknik Özellikleri

 • Net Framework 4.7 platformunda C# yazılım dilinde geliştirilmiştir.
 • Sistemin geliştirilmesinde MVC (Model View Controller) mimarisi kullanılmıştır.
 • Web uygulama platformu olarak Angular 7 seçilmiş olup, ön yüz (front end) programlamada Typescript 3 kullanılmıştır.
 • DevExtreme, HTML5 ile tarayıcı bağımsız olarak çalışabilme ve zengin kullanıcı arayüzü tasarlayabilme özellikleri desteklenmektedir.
 • İşletim sistemi ve veri tabanı sistemi bağımsız olarak çalışabilme yeteneğine de sahiptir.

ATLASCARE, sağlık işletmelerinin idari, tıbbi ve yönetimsel omurgası olarak yapılandırılmıştır. Hasta yönetimi, poliklinik, yatan hasta bakımı, laboratuvar ve görüntüleme bilgi sistemleri, malzeme yönetim sistemleri, finansal bilgi sistemleri, insan kaynakları bilgi sistemleri gibi bütünleşik süreçleri bünyesinde barındırmaktadır.

Sağlık Bakanlığı'nın, Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi Alım Kılavuzu (SBYS-AK) standartları ve mevzuatına uygun olarak tasarlanmış ve geliştirilmiş olan ATLASCARE, sektörde kullanılan diğer sistemler ile etkin bir şekilde entegre edilebilmekte ve günümüz ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılayabilmektedir.

Kaynak: HAVELSAN