Hava ve Deniz Kuvvetlerimiz Akdeniz’de Müşterek Açık Deniz Eğitimi Gerçekleştirdi Tekmilli - Teknoloji Haberlerinin Milli Adresi

Hava ve Deniz Kuvvetlerimiz Akdeniz’de Müşterek Açık Deniz Eğitimi Gerçekleştirdi

13 Haziran 2020
Hava ve Deniz Kuvvetlerimiz Akdeniz’de Müşterek Açık Deniz Eğitimi Gerçekleştirdi

MSB tarafından yapılan açıklamada Hava ve Deniz Kuvvetlerimiz tarafından Akdeniz’de müşterek açık deniz eğitimi gerçekleştirildi. MSB'den yapılan açıklama:

" Türkiye’deki harekât merkezlerinden komuta edilerek uzak mesafe harekât görevlerinin kesintisiz olarak icra edilmesini denemek ve geliştirmek maksadıyla 11 Haziran 2020 tarihinde Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri unsurlarımızın katılımıyla “Açık Deniz Eğitimi” gerçekleştirilmiştir. Açık Deniz Eğitimi müşterek olarak planlanıp, başarıyla icra edilmiştir. 

Faaliyete katılan 17 uçak  Eskişehir’de konuşlu bulunan Muharip Hava Kuvveti Komutanlığına bağlı Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi (BHHM) harekat komutasında, 8 fırkateyn ve korvet ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığının harekât kontrolünde ve Kuzey Görev Grup Komutanlığı Taktik Komutasında görevlerini icra etmiştir. 

Açık Deniz Eğitimi’ne katılan deniz unsurları, tatbikat öncesinde Akdeniz’in değişik bölgelerinde yerlerini almıştır. 
Kara sularımızdan itibaren yaklaşık 1050 NM (2000 km)’lik rota boyunca gerçekleşen ve 8 saat süren görev kapsamında komuta kontrol usulleri denenmiş; havada yakıt ikmal, deniz-hava müşterek eğitimi ile hava ve deniz resmi aktarım eğitimleri icra edilmiştir. "