Ergene Nehri'nin Su Kalitesi ve Rengi Doğal Haline Dönecek Tekmilli - Teknoloji Haberlerinin Milli Adresi

Ergene Nehri'nin Su Kalitesi ve Rengi Doğal Haline Dönecek

28 Haziran 2020
Ergene Nehri'nin Su Kalitesi ve Rengi Doğal Haline Dönecek

Ergene Nehri'nin su kalitesini ve rengini doğal haline dönüştürecek ve Trakya'nın çehresini değiştirecek Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında  inşa edilen Marmara Derin Deniz Deşarjı Tüneli, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferansla iştiraki ve Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli'nin proje alanından bizzat katılımıyla gerçekleştirilen törenle tamamlanıyor.

Bugüne kadar 6,5 Milyar Lira Yatırım Yapıldı

Bakan Pakdemirli düzenlenen törende yaptığı konuşmada büyük ve kapsamlı projeler sayesinde Türkiye'nin kalkınmada Dünyada sınıf atlarken, çevrenin korunmasında da büyük başarılara imza attığına vurgu yaparak "Ergene havzasında 1980'li yılların başında plansız başlayan sanayileşmeyle endüstriyel atıklar ve yeraltı sularının bilinçsiz kullanımına bağlı olarak, bu bölgede, kirlilik giderek arttı. Ancak zat-ı devletlerinizin talimatlarıyla, 2011 yılında, Ergene Havzası Koruma Eylem Planını, Bakanlığımızın koordinasyonunda hayata geçirmeye başladık. Bugüne kadar 6,5 Milyar Lira yatırımla,18 alt eylemden 8'i tamamlandı. 8 eylem de tamamlanma aşamasına getirildi" diye konuştu.

400 Km Dere Yatağı Temizlendi

Çalışmalar kapsamında DSİ tarafından 400 km dere yatağının temizlendiğini ifade eden Bakan Pakdemirli, 12 belediyenin atıksu arıtma tesisi inşa edildi ve havzadaki tüm tesislerde atıksu deşarj kriterlerinde kısıtlamaya gidildi. Yine Meriç Nehri üzerinde Taşkın Erken Uyarı Sistemi kuruldu. İnşallah, bu yatırım programında yer alan ve 14'ünün inşaatı biten 25 adet sulama tesisinin tamamlanması ile de 1 milyon 300 bin dekar arazi temiz suya kavuşacak" değerlendirmesinde bulundu.

Diğer yandan 8 adet depolama projesiyle de, yıllık 448 milyon metreküp içme-kullanma ve endüstri suyu temin edileceğini belirten Pakdemirli "Ergene Havzasındaki 10 adet Organize Sanayi Bölgemiz için 5 adet atıksu arıtma tesisinden üçü tamamlandı, kalan 2 tesisi de inşallah önümüzdeki yıl hizmete alacağız" açıklmasında bulundu.

Ergene Nehri'nin Su Kalitesi Ve Rengi Doğal Haline Dönecek Ve Trakya'nın Çehresi Değişecek

Sanayi kaynaklı atıksuları Ergene nehrine değil, Marmara Derin Deniz Deşarjı Projesi ile 4,5 km açıktan Marmara Denizine alttan verileceğini söyleyen Bakan Pakdemirli "Derin Deniz Deşarjı 10 km uzunluğunda iki tünel vasıtasıyla yapılacak. İlk bileşen olan Doğu hattında % 99'luk gerçekleşme sağlandı. Bütün bileşenlerinde ise toplamda % 95'lik bir gerçekleşme tamamlandı. Bu proje sayesinde bu bereketli topraklardaki çevre kirliliği sona erecek, Ergene Nehrimizin su kalitesi ve rengi doğal haline dönecek ve Trakya'mızın çehresi değişecektir. Bütün sistemleriyle önümüzdeki yıl hizmete alacağımız bu proje himayelerinizde gerçekleşen diğer projelerde olduğu gibi; doğaya saygımızın, tabiata sevgimizin taçlanmış bir eseri olarak baki kalacaktır" dedi.

Bu deşarj tünellerinden Çorlu-Çerkezköy ve Derin Deniz deşarj hattında bugün ışığı göreceklerinin altını çizen Bakan Pakdemirli "Bu ışığa, tamamı yerli ve milli sermayeyle üretilen Türkiye'nin ilk Tünel Açma Makinesi sayesinde ulaşacağımızı da önemle ifade etmek isterim. Zira dünyada sadece 8 ülkenin sahip olduğu bu tünel açma makinesinin, bu önemli çevre projesinde kullanılmasından dolayı da, özel bir mutluluk yaşıyoruz" diye konuştu.