BİLİM İNSANLARI MERKÜR'DE YAŞAM OLABİLECEĞİNİ ÖNE SÜRDÜ Tekmilli - Teknoloji Haberlerinin Milli Adresi

BİLİM İNSANLARI MERKÜR'DE YAŞAM OLABİLECEĞİNİ ÖNE SÜRDÜ

26 Mart 2020
BİLİM İNSANLARI MERKÜR'DE YAŞAM OLABİLECEĞİNİ ÖNE SÜRDÜ

Geçen hafta Scientific Reports dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Güneş'in en yakın komşusu olan Merkür'de çok küçük bir ihtimal dahi olsa, hayatı barındırmak için gereken her şeye sahip olabilir.

Planetary Bilim Enstitüsü'nün ortak yazarı Jeffrey Kargel'in New York Times'a verdiği demeçte;
“Su olduğu sürece sıcaklıkların hayatta kalmak ve muhtemel yaşamın kökeni için uygun olması mümkün görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Araştırmada, araştırma ekibi, Merkür’ün kaotik yüzeyinin, bilim insanlarında hakim olan teorinin aksine depremlerin sonucu olmadığını ileri sürüyor.Yani yüzeydeki çatlakların daha çok uçuculardan - bir gazdan bir sıvıya dönüşen bir sıvıdan aşağıya doğru köpüren elementler - kaynaklandığını savunuyorlar .

Gezegen yüzeyinin çok sıcak olması ve gün içinde 800 Fahrenheit'a(yaklaşık 426 °C) kadar ısınmasına karşın araştırmacılar su gibi uçucu maddelerin yeraltında yaşam dostu bir ortam sağlayabileceğini iddia ediyorlar.

Merkür'deki yaşam fikri uzun süredir araştırılan ve hala araştırmaları devam eden bir süreç. Bununla birlikte araştırmacılar Merkür'deki yaşam olgusu için umutlu.