5G Teknolojisi Koronavirüse Neden Olur Mu ? Tekmilli - Teknoloji Haberlerinin Milli Adresi

5G Teknolojisi Koronavirüse Neden Olur Mu ?

26 Mart 2020
5G Teknolojisi Koronavirüse Neden Olur Mu ?

Komplo teorisyenleri dünyayı etkisine alan virüs salgınına 5G teknolojisinin neden olduğunu iddia ediyorlar.
Dünyayı etkisi altına alan virüs salgınının neden kaynaklandığı hakkında sosyal medyada birçok söylenti yayılıyor.Bunlardan bir tanesi de 5G ağlarının virüs salgınına neden olduğudur.Radyo dalgalarının virüs oluşturduğu iddiasında bulanan bu söylenti tamamen yanlış.Radyo dalgaları virüs oluşturmaz.

Twitterda 4.2 milyon takipçisi olan Amerikalı şarkıcı Keri Hilson’unun koronavirüsü 5G’ye bağlamaya çalışan bir tweet atmasıyla bu komple teorsi popülerlik kazandı. Twitterda Keri Hilson şöyle yazdı:"People have been trying to warn us about 5G for YEARS. Petitions, organizations, studies...what we're going thru is the affects [sic] of radiation. 5G launched in CHINA. Nov 1, 2019. People dropped dead."

5G karşıtı olan bir Facebook grubu daha sonrada  Youtube ve Facebooktaki diğer kişiler bu yanlış iddiaları paylaştı. Bu ayın başlarında Ben Mackie adında bir  Facebook kullanıcısı , virüs salgınını 5g’ye bağladı. Microsoftun kurucu ortağı Bill Gates’in bu teknolojiyi icat ettiğini iddia etti. Mackie, koronavirüs için geliştirilen aşıların aslında insanlara implante edilecek çipler olduğunu söyledi.

Bu iddialar, İngiltere'deki bir haber denetçisi olan FullFact tarafından reddedildi ve bu alanda uzmanlar konuyla ilgili açıklama yaptı.

Colorado School of Public Health de profesör olan  Dr. Jonathan M. Samet, "5G hakkındaki bu hikayenin bilimsel olarak hiçbir önemi olmadığını ve virüs hakkındaki diğer yanlış bilgiler gibi salgının kontrol edilmesi üzerinde oluşan dikkatin dağılmasına sebep oluyor." dedi.

5G, tüm dünyada yaygınlaşan yeni, süper hızlı kablosuz teknolojidir. ABD'de New York ve Dallas gibi büyük şehirlerde şu an kullanılan 5G ağları var. Çin ve İngiltere gibi bölgelerde kullanılmaya başlandı. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, aralık ayında yaptığı konuşmada Türkiye’nin 5G’yi kullanmaya 2020 haziran ayında hazır olacağını ifade etmişti. Yani hali hazırda ülkemizde de komplo teorisyenlerinin iddia ettiği üzere aktif bir 5G istasyonu yok.
 
5G sağlık sorunları?
Ancak şirketler ilk 5G hakkında konuşmaya başladığından beri, bazı insanlar tarafından sağılığa zararları hakkında endişeler dile getirildi . 5G'nin milimetre dalga adı verilen bir versiyonu çok yüksek frekanslı radyo dalgalarıyla çalışır. Bu sinyaller uzun mesafelere gidemez, bu da istasyonların birbirine yakın yerleştirilmesini ve daha fazla yere kurulmasını gerektirir. Bu, radyo dalgalarının beyin kanserine, doğurganlığın azalmasına, baş ağrılarına ve diğer hastalıklara neden olabilecek zararlı radyasyon üretebileceğinden endişe duyuluyor.

Şuana kadar yapılan çalışmalarda cep telefonlarından veya baz istasyonlarından gelen radyo frekans sinyalleri ile hastalık arasında bir bağlantı bulunamadı.
Ancak 5G çok yeni olduğu için, uzun süreli sağlık sorunlarına neden olup olmayacağını bilmenin kesin bir yolu yoktur.

Kesin olan tek şey, 5G'nin bir virüse neden olmadığı veya yaymadığıdır.
Bu komplo teorsi, Çin'in 100.000’de  fazla 5G baz istasyonuna sahip ilk yer olduğunu ve Wuhan'daki insanların yeni koronavirüs ile ilk burada karşılaştılarını  iddia ediyor.

Çin'in 100.000'den fazla 5G istasyonu olduğunu söylemek doğru. Nisan 2019 itibariyle Çin'in bildirilen 1.9 milyon vericisi vardı. Ancak, Çin'in bu 100.000 rakama ulaşan ilk ülke olup olmadığı belli değil. Güney Kore'nin ticari olarak 5G hizmetlerini başlatan ilk ülke olduğu biliniyor.